Czasem może zdarzyć się tak, że podczas jednej czy drugiej podróży po Europie, nie zdołaliśmy wydać całej kwoty. W takim wypadku niektóre egzemplarze mogły stracić moc środka płatniczego. Na szczęście i z taką gotówką da się coś zrobić.

Ciekawym, choć też nie ma co ukrywać dość czasochłonnym rozwiązaniem, może być wysłanie pieniędzy na adres emitenta. Tym samym, będzie można wymienić poszczególne sztuki na aktualne egzemplarze. Czynnik czasowy nie dotyczy oczywiście przesyłki samej w sobie, a raczej czasu oczekiwania na pakunek zwrotny. Trzeba przecież brać pod uwagę, że tego typu zgłoszeń pojawia się całkiem spore. Niemniej istotne jest także to, że w przypadku gdyby banknot był zniszczony, nie od razu przestanie on być uznawany w obiegu. Zakres przydatności – choćbym l z uwagi na stopień rozdarcia, może się różnić. Wszystko zależy od konkretnej waluty.

Nie da się ukryć, że na tego typu bilonach, czasem można też całkiem sporo zarobić. W tym wypadku bardziej pożądane będą starsze egzemplarze. Sporą rolę w wysokości ostatecznych kwot odegrać może też to, jak dobrze będzie utrzymany dany egzemplarz. Dobrze jest więc przechowywać go w odpowiednim opakowaniu ochronnym. Najlepiej, gdyby był on specjalnie do tego przeznaczony, jednak nie jest to warunek konieczny. Gdy podejmiemy już decyzję o sprzedaży, niezłym pomysłem będzie zorientowanie się co do cen poszczególnych banknotów. Zarówno pod względem systemu walutowego, jak i roku emisji. Wtedy podniesiemy swą negocjacyjną pozycję. To z kolei może pomóc uzyskać możliwie jak największy zysk.

Jednym z pomysłów może być też… przekazanie gotówki do jednego z muzeów historycznych. Ta ewentualność wydaje się optymalna zwłaszcza wtedy gdy mamy dawną polską walutę, choćby złote emitowane za czasów PRL. W końcu wielu ma jeszcze przysłowiowy schowek, w którym znajdują się rzeczy związane z mniej, lub bardziej odległymi czasami. Co do samych rodzajów placówek… Należy zakładać, że z tego rodzaju podarunku, najbardziej ucieszą się na przykład muzea historyczne (zwłaszcza te, dedykowane konkretnej epoce. Jeśli w okolicy nie znajduje się żadne z wymienionych, najlepiej będzie poszukać go w niemal nieograniczonych zasobach sieci.

W sytuacji, gdy ktoś za stosunkowo niedługi czas wybiera się za granicę, a potrzebuje pewną sumę pieniędzy, może też rozważyć sprzedaż poszczególnych, wycofanych już egzemplarzy w skupie. Rzecz jasna, tego typu usługę najczęściej oferują kantory. Najlepiej będzie chyba wybrać ten, który znajduje się w jednym z większych miast. Wtedy zwiększa się szansa wymienienia nawet mniej oczywistych walut. Można do nich zaliczyć na przykład: norweskie korony, chińskie juany, czy też dolary australijskie, a także inne mniej znane jednostki walutowe. Ponadto uzyskamy wiele potrzebnych informacji, które mogą się przydać, gdybyśmy w przyszłości znów znaleźli się w posiadaniu banknotów, którymi nie można już będzie dłużej płacić.

Jeśli  w swoich zasobach posiadasz stare banknoty na przykład wycofane funty brytyjskie i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest  firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuję misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.

Poprzedni artykułZaplanuj ferie zimowe na Podhalu
Następny artykułKamperem przez Europę
Autorka serwisu FanCityTour.pl. Z zamiłowania podróżnik z wieloletnim doświadczeniem. Moją pasją są podróże krajowe i zagraniczne. Nie straszna mi wspinaczka górska, upały Afryki czy puszcze Amazonki. Turystyka to moja pasja i praca. Po pracy szczęśliwa mama dwójki dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here