Gdzie jechać na wakacje

Jeszcze kilka, może kilkanaście lat temu słowo wakacje kojarzyło nam się z letnimi miesiącami. W lipcu i sierpniu nad polskim morzem trudno było znaleźć nocleg w hotelu, na kwaterze czy choćby metr ziemi na polu namiotowym.

Dzisiaj w dobie komunikacji lotniczej świat stał się globalną wioską. Szybko i bez problemów możemy dotrzeć praktycznie do każdego miejsca na Ziemi, o każdej porze roku. Wakacje organizujemy sobie kiedy chcemy, bo ciepłych i pięknych miejsc jest bardzo wiele.

Czy wszystkie dostępne dla chcących wypocząć miejsca są jednakowo chętnie wybierane przez podróżnych?
W przypadku Polaków można precyzyjnie określić najpopularniejsze kierunki turystyczne. Około 60% rodaków spędza wakacje w kraju. Dane Polskiej Izby Turystyki za rok 2017 oraz wstępne za rok 2018 pokazują, że coraz więcej turystów z Polski wybiera jednak na wypoczynek zagranicę. Szacuje się, że za 5 lat stosunek wypoczywających w kraju i zagranicą zmieni się na korzyść tych drugich.

Według danych Izby najpopularniejsze kierunki turystyczne to:

1. Grecja

Królowa wakacji od wielu lat. Zmieniają się jedynie proporcje podróżujących w konkretne regiony. Co rok „modna” jest inna wyspa grecka. Grecy dbając o rozwój infrastruktury turystycznej wciąż oferują nowości – pobyty w miejscach do niedawna mało znanych.
Według raportu Izby Turystyki grecka wyspa Kreta ma ponad 9% udziału w rynku turystyki zagranicznej organizowanej przez polskie biura podróży.

2.Bułgaria

W czasach Peerelu wczasy w Bułgarii były swoistym miernikiem luksusu. Dzisiaj nadal Słoneczny Brzeg, Obzor czy Warna to najpopularniejsze kierunki turystyczne dla naszych rodaków chcących odpocząć nad Morzem Czarnym.

3.Turcja

Kraj bardzo chętnie odwiedzany. Wprawdzie zamachy terrorystyczne oraz niepokoje polityczne i społeczne nieco zmniejszyły zainteresowanie tym kierunkiem, to i tak Polacy tłumnie podążają na Riwierę Turecką.

Poza trzema powyżej wymienionymi kierunkami najpopularniejsze kierunki turystyczne wytyczone przez Polaków to; Chorwacja, Egipt, Hiszpania (Majorka, Wyspy Kanaryjskie).
Ostatnie dwa sezony pokazują nowe trendy. Modne w tej chwili stają się kurorty w Albanii. Ten piękny kraj musi jednak włożyć jeszcze bardzo dużo wysiłku i pieniędzy, żeby zdetronizować Grecję.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here