Dlaczego warto wybrać właśnie Paros spośród innych greckich wysp? Sprawdź, co unikalnego ma w sobie ta – mało znana dotychczas – perełka Cyklad!

Paros to wyspa należąca do jednego z najpiękniejszych archipelagów Grecji: Cyklad, pełnych białych domków zawieszonych na skałach. Mimo że Paros nie jest tak chętnie odwiedzana przez turystów jak sąsiednia Naxos, czy Santorini lub Mykonos, to jednak zdecydowanie można określić ją jako równie piękną.
Dla niejednego z nas zresztą będzie to wskazówka – jeśli zastanawiamy się, którą grecką wyspę wybrać,aby było tak pięknie jak na Mykonos, ale nieco mniej tłocznie, to Paros będzie dobrą odpowiedzią. Ceny na Paros są niższe niż na najbardziej gwiazdorskich wyspach Cyklad, łatwiej o noclegi z bardzo ładnymi widokami na morze. Nietrudno jest się dostać też na Paros. Prom z Santorini na Paros kosztuje niecałe 100 zł. Samolot zwykle wychodzi bardzo drogo, jednak wyjściem z sytuacji może być przedostanie się na pobliską Naxos, z której można już tanio polecieć na północ Europy.

Mimo że Paros ma bardzo lokalny charakter (jest niewielka, a liczba jej mieszkańców nie przekracza 10 tyś), to jednak jest to również wyspa, na której można bez problemu wynająć skuter lub auto. Można tutaj znaleźć też roztańczone kluby oraz zatłoczone wieczorami tawerny (w Naussa). Nie będziemy więc tutaj czuli się jak na odludziu.
Jakie atrakcje znajdują się na Paros? Oprócz wspaniałych piaszczystych plaż i wzgórz, z których można obserwować fenomenalne widoki na morze i na pobliskie wyspy, można tutaj zobaczyć przede wszystkim starożytny kamieniołom marmuru. Niektóre tunele zostały celowo zasypane, aby turyści nie gubili się w ciemnych meandrach. Nadal jednak ciekawie jest zwiedzać miejsce, które każdy z nas może znać z książkę od historii. Bardzo dobre wrażenia będziemy mieli po wizycie w wiosce Lefkes, której małe, wąskie uliczki pełne białych murów z niebieskimi okiennicami i pnącymi się kolorowo bugenwillami kojarzą się z taką typową, widokówkową Grecją.
Jeśli nie zdecydujemy się na wynajęcie samochodu, wyspę można ciekawie pozwiedzać poruszając się częściowo pieszo, a częściowo autobusami. Komunikacja autobusowa na wyspie obsługiwana jest przez KTEL: grecki odpowiednik polskiego PKS-u. Rozkłady jazdy bez problemu znajdziemy w internecie. Autobusem dojedziemy w każde miejsce na wyspie, oglądając po drodze piękne widoki. Ceny biletów: od 6 do 12 zł w jedną stronę (w zależności od odległości). W zasadzie na wszystkich greckich wyspach można spotkać te autobusy, co jest miłą odmianą w stosunku do typowego busiarstwa: zwykle mało zrozumiałego dla kogoś, kto nie jest tak zwanym lokalsem. Paros to wyspa o ponad 120-kilometrowej linii brzegowej – w większości są to piaszczyste plaże. Wiele z nich jest niezaludniona, nawet w sezonie. Warto udać się w poszukiwanie właśnie takich miejsc podczas wakacji w Grecji.

Kiedy warto wybrać się na Paros? Zdecydowanie, w Grecji najwięcej turystów jest w sierpniu. To właśnie na ten miesiąc, a nie na lipiec, przypada środek sezonu, z największymi tłumami, z największymi upałami i z najwyższymi cenami. Te ostatnie spadają od około połowy września. Druga część września jest czasem, gdy temperatury są jeszcze letnie, a ceny już posezonowe. Dla wielu to właśnie ten okres jest najlepszym na odwiedzenie Grecji bez bankrutowania. Zimą, temperatura powietrza na Paros rzadko spada poniżej 10 stopni. Jeśli będziemy mieli ochotę na wyskoczenie na wyspy greckie wiosną, warto wybrać początek kwietnia: już wtedy można się opalać.
*Więcej praktycznych informacji pozwalających rozróżnić między sobą poszczególne wyspy greckie na blogu o podróżach Projektownia Wakacji!

Poprzedni artykułJakie biuro pielgrzymkowe wybrać?
Następny artykułSymfonia smaków
Autorka serwisu FanCityTour.pl. Z zamiłowania podróżnik z wieloletnim doświadczeniem. Moją pasją są podróże krajowe i zagraniczne. Nie straszna mi wspinaczka górska, upały Afryki czy puszcze Amazonki. Turystyka to moja pasja i praca. Po pracy szczęśliwa mama dwójki dzieci.