Istnieje przekonanie, że bez znajomości języka obcego trudno znaleźć dobrą posadę. Pracodawcy chętniej przyjmują osoby ze znajomością języka angielskiego czy niemieckiego. Jednakże coraz częściej spotkać można kandydatów, którzy zainwestowali swój czas w naukę hiszpańskiego. To właśnie oni mają większe szanse na zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Iberystyka jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez ambitnych i dążących do sukcesów studentów, którzy mają talent lingwistyczny.

Podbij różne kontynenty

Językiem hiszpańskim posługuje się najwięcej ludzi na świecie. Jest on niezwykle popularny w Ameryce Południowej i Północnej oraz w krajach Europejskich – Hiszpanii i Francji. Jego znajomość może pozytywnie wpłynąć na przyszłą ścieżkę zawodową. Płynna wymowa i dobra znajomość gramatyki i ortografii daje nam pierwszeństwo do ewentualnych delegacji bądź uczestnictwa w spotkaniach firmowych z obcokrajowcami.

Zanim jednak podejmie się decyzję o wyborze tego kierunku, warto znać program i wymagania. Iberystyka to studia, które są w całości poświęcone nauce czytania, pisania, gramatyki i słuchania. Pojawią się także zajęcia z tłumaczenia, poprawnej wymowy czy konwersatoria. Należy również wspomnieć, że w planie z pewnością uwzględniono przedmioty takie jak kultura i cywilizacja Hiszpanii, literatura i kino albo historia Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Takie zestawienie pozwoli na poszerzenie wiedzy nie tylko o języku hiszpańskim, ale też o mieszkańcach krajów hiszpańskojęzycznych, ich zwyczajach i tradycji. Ten kierunek jest promowany przez wiele uczelni. Jednak nie każdy program może być szczegółowo rozbudowany i spełniać oczekiwania. Dobrze jest dokładnie przejrzeć oferty, zwrócić uwagę na nazwy przedmiotów, zakres godzin czy kadrę. Jedną z lepszych uczelni jest Grupa Uczelni Vistula. Specjalność iberystyka prowadzona jest tam z naciskiem na praktykę. Zajęcia są dopasowywane do potrzeb studentów. Istnieje możliwość uczęszczania na dodatkowe warsztaty bądź poproszenie o pomoc w znalezieniu sprawdzonych praktyk.

Gdzie potrzebni są iberyści?

Absolwenci kierunku iberystyka potrafią nie tylko władać biegle językiem hiszpańskim, ale także znają kulturę, sytuację polityczną wielu krajów, czy podstawy polityczne i prawne (w zależności od wybranej specjalizacji). Po ukończeniu studiów ich poziom znajomości języka to C1. Z taką wiedzą bez problemu zatrudnienie można znaleźć w biurze tłumaczeń, branży wydawniczej, prasie i portalach jako redaktor, bądź w branży rozrywkowej. Warto zaznaczyć, że korporacje i firmy międzynarodowe również będą szczególnie zainteresowane pozyskaniem takiego pracownika. Z racji tego, że Hiszpania należy do Unii Europejskiej, to iberystów potrzebują organizacje państwowe, pozarządowe czy instytucje edukacyjne.

Iberystyka to kierunek, który zapewni nie tylko szerokie możliwości zatrudnienia, ale też otworzy drzwi do kariery międzynarodowej i ułatwi komunikację w wielu miejscach na świecie. Warto zatem przemyśleć wybór tych studiów, gdyż wiele osób już przekonało się o jego licznych zaletach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here