Góry to miejsce, w którym zmęczenie wędrówką idzie w parze z satysfakcją z przełamywania własnych słabości oraz z zapierającymi dech w piersi widokami. Sezon w górach trwa w zasadzie przez cały rok, bo o każdej porze roku jest tam pięknie i każdy okres ma w sobie coś niepowtarzalnego, coś wyjątkowego. Pogoda w górach potrafi być jednak bardzo zmienna, zwłaszcza że im wyżej wchodzimy, tym większe mogą być różnice w panujących warunkach. Właśnie dlatego każda osoba, która planuje wyjście w góry, powinna zaopatrzyć się w bluzę, którą zawsze będzie miała pod ręką. Jaka powinna być bluza do górskich wędrówek? Podpowiadamy.
Outdoorowa bluza – czyli co?
Nawet najstarsi górale wiedzą dobrze, że w górach najlepiej się sprawdzi strój na tak zwaną cebulkę. Każda z warstw naszego stroju pełni zatem ważną funkcję, bluza ma również swoje zadania. Przede wszystkim, pomaga utrzymać blisko ciała nagrzane powietrze, a co za tym idzie – stanowi warstwę termiczną. Innym zadaniem bluzy jest przekazywanie wilgoci między warstwami, co pomaga utrzymać w miarę możliwości stałą temperaturę ciała i zapobiec jego wyziębieniu.
Gdy zastanawiasz się, czy twoja bluza jest odpowiednia w góry?
Wobec ubrań outdoorowych stawia się szereg wymagań, ponieważ warunki, w jakich przyjdzie jej służyć są szczególne, żeby nie powiedzieć – ekstremalne. Z tego względu, nie każdy materiał nadaje się do jej produkcji. Zdecydowanie zrezygnuj z wyrobów bawełnianych, które świetnie się sprawdzają w produkcji ubrań casualowych, do użytku codziennego, zupełnie jednak nie spełnią się do aktywności górskich. Bawełna absorbuje wilgoć, natomiast ubrania outdoorowe powinny się charakteryzować właściwościami termoaktywnymi. Warto jednak zabrać ze sobą bawełniane ubranie, które dobrze się sprawdzi podczas wypoczynku w schronisku.
Najpopularniejsze tkaniny bluz
Obecnie, w sklepach z odzieżą outdoorową jest pokaźny wybór tkanin, na które możemy się zdecydować. Każda z nich ma swoje wyjątkowe właściwości, które warto znać, jeżeli chcemy wybrać najlepszy dla siebie produkt.
- Bluzy z polaru – niegdyś najpopularniejszy, a w niektórych krajach, jedyny dostępny materiał na tego typu odzież. Pod koniec ubiegłego stulecia wyparł dość szybko poczciwą flanelę oraz niezwykle ciepłe wyroby z wełny. Polar, faktycznie, całkiem dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci oraz zatrzymywaniem wilgoci przy ciele. Nie do przecenienia jest fakt, że dość szybko wysycha, do tego jest lekki i miły w dotyku. Niestety, tkanina ta bardzo słabo radzi sobie z wiatrem, jest zbyt przewiewna i absolutnie nie zapewnia oczekiwanego komfortu termicznego.
- Bluza ze stretchu – wykonana z materiału, składającego się z dwóch warstw o odmiennej strukturze. Warstwa zewnętrzna jest wyraźnie gładka, dobrze odprowadza wilgoć. Warstwa wewnętrzna swą strukturą przypomina polar, a jej główna funkcja to utrzymanie skóry w suchości i zapewnienie jej ciepła. Stretch jest dużo bardziej rozciągliwy od polaru, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do ciała, gwarantując przy tym dużą swobodę ruchów. Dużą zaletą tego materiału jest jej niewielka grubość, lekkość i skuteczna ochrona przed wiatrem – dzięki czemu ma dużą przewagę nad polarem.
- Bluza z wełny merino – stosunkowo nowy produkt na rynku odzieży outdoorowej. Wełna merino, głównie kojarzona z bielizną termoaktywną, pozyskiwana jest od żyjących na Antypodach owiec. Włókno to zapewnia idealną izolację termiczną, dostosowaną do warunków aktualnie panujących, dzięki czemu chroni skórę przed zbytnim przegrzaniem latem i nie pozwala się jej wychłodzić przy niskich temperaturach w okresie zimowym. Doskonale odprowadza wilgoć, ma świetne właściwości antybakteryjne, a do tego nie gryzie w dotyku.
Szukając odpowiednich tkanin, dopasowanych do potrzeb, należy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Sklep Bawelna-Tkaniny oferuje tkaniny najwyższej jakości, odpowiadając za ich unikalne właściwości.
Dodaj komentarz