Jak dobrać żarówki do samochodu?

Używanie świateł podczas jazdy samochodem jest obowiązkowe przez cały rok oraz 24 godziny na dobę. Przepis ten dotyczy w Polsce wszystkich kierowców bez wyjątku. Sprawnie funkcjonujące światła nie tylko przyczyniają się do oświetlania przestrzeni wokół samochodu, ale ponadto powodują że jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Podkreślić należy fakt, że jest to szczególnie ważne po zmroku. Niewłączone, a także niesprawne światła mijania, nawet w podczas dnia, przyczyniają się do powstania niebezpieczeństwa. Ponadto jest to karane mandatem. Podkreślić należy zatem fakt, że sprawne oświetlenie stanowi podstawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Światła przeznaczone do jazdy dziennej mogą być halogenowe, LED-owe oraz xenonowe. Światła LED-owe charakteryzują się niskim poborem energii oraz długą funkcjonalnością, jednakże wykorzystywane są raczej w nowoczesnych samochodach. W związku z tym, nadal najczęściej stosowane są żarówki xenonowe oraz halogenowe.

Jakie typy żarówek dostępne są na rynku?

Rynek oferuje różnorodne typy żarówek, różniących się od siebie sposobem oraz miejscem montażu w samochodzie. Przed dokonaniem zakupu koniecznie trzeba sprawdzić, jaki typ żarówki był wykorzystany w naszym pojeździe. Warto wtedy wykręcić żarówkę, gdyż na jej obudowie widnieje symbol określający jej typ. Podkreślić należy fakt, ze światła sygnałowe określane są także mianem pomocniczych. Można je podzielić na żarówki „cokołowe” oraz „bezcokołowe”. Różnica w określeniach wynika z rodzaju gniazda montażowego. Pierwsze z wymienionych wyróżniają się charakterystyczną obwódką, natomiast „bezcokołowe” nie mają takiego elementu. Montowane są one na zasadzie wsuwki. Dokonanie odpowiedniego wyboru żarówek do samochodu ułatwi specjalne narzędzie, którym jest wyszukiwarka żarówek, którą znajdziesz w serwisie zarowki-samochodowe.pl. Jest ona bardzo pomocnym rozwiązaniem w dokonaniu wyboru odpowiednich żarówek do samochodu. Podkreślić należy również fakt, że Internet dysponuje wieloma możliwościami, jeżeli chodzi o tak skuteczne narzędzie jak wyszukiwarka żarówek do samochodu.

Jakie zatem typy żarówek dostępne są na rynku? Wśród żarówek halogenowych występują następujące typy:

  • H1, H2, H3 (jednowłóknowe),
  • H4 (dwuwłókowe),
  • H7 (zmodernizowane żarówki H1, wykorzystywane w nowych rodzajach reflektorów),
  • W, P albo R (stosowane w kierunkowskazach, światłach, stopu oraz obrysowych).
  • Żarówki xenonowe to: D1S (reflektory soczewkowe z zapłonnikiem), D1R (reflektory odbłyśnikowe z zapłonnikiem), D3S (bezrtęciowe – reflektory soczewkowe z zapłonnikiem), D3R (bezrtęciowe – reflektory odbłyśnikowe z zapłonnikiem), D2S (reflektory soczewkowe bez zapłonnika), D2R (reflektory odbłyśnikowe bez zapłonnika), D4S (bezrtęciowe – reflektory soczewkowe bez zapłonnika), D4R (bezrtęciowe – reflektory odbłyśnikowe bez zapłonnika).

Żarówki halogenowe – na co zwrócić uwagę?

Jeśli ustalimy już właściwy typ żarówki halogenowej, to wówczas należy zastanowić się nad pożądaną barwą światła. Barwa światła określana jest w Kelvinach (K). Im wyższa wartość tym barwa światła jest bardziej niebieska. Żarówki charakteryzujące się niebieską poświatą świecą gorzej, niż te które wykonane zostały z przezroczystego szkła. Ponadto wyróżniają się one szybszym zużyciem. Warto w tym aspekcie wybierać produkty standardowe, ale markowe gdyż wykonane są z dobrych jakościowo komponentów, co przyczynia się do ich trwałości. Oprócz tego, można sprawdzić czy w żarówce został zastosowany filtr UV, który istotnie zapobiega matowieniu odbłyśnika, a także szkła reflektora. Żarówki do samochodu należy kupować w zaufanych miejscach, gdyż często pojawiają się podróbki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here