Czas urlopów letnich już za nami. Wielu z nas już dzisiaj przegląda oferty wyjazdowe na kolejne letnie podróże. Szacuje się, że w roku 2019 na urlop wyjedzie około 19 milionów Polaków. Większość z nich wypocznie w kraju. Około 40% wybierze zagranicę. Najczęściej spotkamy rodaków na wyspach greckich.
Co przede wszystkim decyduje o wyborze miejsca?
- Koszt pobytu – Polacy wybierają pobyty, których średni koszt na czteroosobową rodzinę nie przekracza 10 tysięcy złotych.
- Termin, długość wakacji – większość rodaków wyjeżdża w miesiącach letnich. Najczęściej wczasy trwają 7-8 dni.
- Transport – Zdecydowanie wolimy przeloty samolotem.
- Popularność wybieranego kierunku – lubimy jeździć w miejsca modne. Te często promując się oferują dość tanie pobyty. Przykładem może być Albania – kiedyś zamknięta na świat rozpoczęła budowę imperium turystycznego.
- Bezpieczeństwo – Osoby planujące wyjazdy zagraniczne doskonale znają stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie można znaleźć aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa. Chodzi tu głównie o konflikty wojenne, zagrożenie terrorystyczne, stany po klęskach żywiołowych.
Oczywiście czynników determinujących nasz wybór wakacyjnego pobytu jest znacznie więcej, ale powyższe są chyba najbardziej istotne. Warto zatrzymać się na dłużej przy temacie bezpieczeństwa. Nikt z nas nie chce narazić siebie i bliskich na utratę bezpieczeństwa, a tym samym zdrowia, czy nawet życia. Czy istnieją niebezpieczne kierunki turystyczne? Takie kierunki, które są niebezpieczne zawsze, niezależnie od aktualnych wydarzeń politycznych, społecznych, pogodowych? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie.
Niebezpieczne kierunki turystyczne
Kraje objęte konfliktami zbrojnymi, miejsca gdzie są spory religijne, niepokoje społeczne, to na pewno niebezpieczne kierunki turystyczne i ich wybór odradza się ludziom szukającym sielanki rodzinnej w ciepłym klimacie.
Miejsca z trudnymi warunkami klimatycznymi to niebezpieczne kierunki turystyczne dla osób schorowanych. Wyprawy wakacyjne do miejsc, gdzie jest dzika przyroda i niebezpieczne zwierzęta też do zupełnie bezpiecznych nie należą. Czytajmy więc komunikaty, ostrzeżenia, ale też mierzmy poziom bezpieczeństwa naszymi osobistymi predyspozycjami i możliwościami.
Dodaj komentarz