Z każdym rokiem turystyka rowerowa w naszym kraju rozwija się coraz prężniej. Nowopowstałe trasy rowerowe zrzeszają zarówno doświadczonych cyklistów, jak i całe rodziny z dziećmi. Polska podąża za wzorcami zachodnimi, które turystykę rowerową już od dawna definitywnie oddzielają od samochodowego ruchu drogowego. Trasy dostępne na mapie Polski obejmują ścieżki w górach, Beskidach, wokół jezior czy wzdłuż linii brzegowej Bałtyku. Wybierając trasę rowerową warto sprawdzić, czy jest dostosowana do naszych predyspozycji. O czym pamiętać przed wyjazdem? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

1. Przegląd swojego roweru

Jeśli zaplanowany wyjazd ma być rozpoczęciem sezonu rowerowego, nie zapomnij o sprawdzeniu i konserwacji swojego sprzętu, który (jak to często bywa) mógł kurzyć się w garażu przez całą zimę. Jeśli potrafisz zrobić to osobiście, sprawdź, czy łańcuch jest odpowiednio nasmarowany – z zewnątrz suchy a w środku tłusty. Do tego celu na rynku są specjalne oleje przeznaczone dla łańcuchów, sterów i piastów rowerowych. Sprawdź również stan hamulców i opon. Warto poświęcić kilka chwil na tę kontrolę, bo nie ma nic gorszego od roweru, który psuje się w środku trasy.

2. Wybór odpowiedniego stroju

Kask przede wszystkim! Odpowiednio dobrany nie powinien uwierać ani zsuwać się z głowy. W zależności od długości trasy, którą chcesz pokonać, warto wybrać wygodną i elastyczną odzież. Stanowczo odradzamy zakładanie jeansowych spodni, które mogą sprawiać dyskomfort i ograniczać ruch. Istotną rolę pełnią odpowiednio dobrane buty, których podeszwa ściśle przylega do stopy, a cholewki są dopasowane do stawu skokowego, by nie powodować otarć wokół kostki.

Mapa tras rowerowych

Planując trasę rowerową, spróbuj wskazać swój cel, tempo i lokalizację. Jeśli wybierasz się na wyjazd z grupą innych osób, weź pod uwagę, że stan kondycji Twoich towarzyszy może być znacznie zróżnicowany. Mawia się, że grupowe wypady należy dostosować do możliwości najsłabszej osoby z grupy. Wobec tego wystarczy wykazać odrobinę empatii dla dziecka, osoby starszej czy amatora sportów i wybrać łatwiejszą trasę, by nikt nie został w tyle.

Wpisując w swoją wyszukiwarkę hasło „szlaki rowerowe mapa„, przeglądarka na pewno podsunie ci dziesiątki rozwiązań i odpowiedzi. Jednak planując wyjazd w nowe miejsce, nie warto pokładać zbyt dużego zaufania w algorytmach wyszukiwania. Tutaj pojawia się nasza ostatnia rada: kiedy któraś z tras rowerowych wpadnie Ci w oko, sprawdź dokładnie, co na jej temat mówią opinie turystów, bo nie zawsze miejsce, którego zdjęcia są kuszące, spełnia nasze oczekiwania. Powodzenia!

Poprzedni artykułKamperem przez Europę
Następny artykułJak zostać menadżerem hotelu?
Autorka serwisu FanCityTour.pl. Z zamiłowania podróżnik z wieloletnim doświadczeniem. Moją pasją są podróże krajowe i zagraniczne. Nie straszna mi wspinaczka górska, upały Afryki czy puszcze Amazonki. Turystyka to moja pasja i praca. Po pracy szczęśliwa mama dwójki dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here