Planujesz weekendowy wypad do europejskiego lub polskiego miasta i zastanawiasz się, do czego spakować bagaż? Czy Twój codzienny plecak będzie odpowiednim wyborem? Podpowiadamy, jaki plecak najlepiej sprawdzi się jako bagaż podręczny i podczas miejskich wędrówek.

Plecak jako bagaż podręczny

Każda linia lotnicza podaje wymiary bagażu podręcznego i zazwyczaj nie powinien on być większy niż 55x40x20 cm. W tych wymiarach dostępne są zarówno walizki, torby, jak i plecaki. Specyfika wyjazdu city break sprawia, że turyści najczęściej pakują się do plecaków. I tak będzie to niezbędny element wyposażenia podczas zwiedzania miasta, więc zabieranie torby czy walizki jest mało praktyczne. Znacznie lepszym jest wyborem jest plecak do samolotu.

Jaką pojemność plecaka wybrać? Minimaliści z powodzeniem powinni zmieścić niezbędny weekendowy bagaż w plecaku o pojemności 20-25 litrów. Jeśli zabierasz więcej sprzętu albo będzie to wyjazd w zimniejsze rejony, to warto wybrać model o pojemności ok. 30 litrów. Takie plecaki wykorzystywane są też jako codzienne daypacki, ponieważ mieści się w nich wyposażenie do biura czy na uczelnię.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz plecak miejski?

Wymiary i pojemność plecaka to nie jedyne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, gdy planujesz zakup plecaka miejskiego. Zanim dokonasz wyboru, odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Czy plecak będziesz wykorzystywać tylko podczas wyjazdów, czy również na co dzień? Jeśli w grę wchodzi to drugie rozwiązanie, to zastanów się, czego wymagasz od plecaka: czy ważne jest, by posiadał on kieszeń na laptopa? A może do pracy jeździsz rowerem, więc potrzebujesz jak najbardziej “przewiewnego” modelu? Sprawdź plecaki miejskie pod kątem ich funkcjonalności.
  • Jak często i intensywnie zamierzasz korzystać z plecaka? Całodzienna wędrówka z plecakiem może być wygodna pod warunkiem, że plecak będzie komfortowy, lekki i dobrze dopasowany. Dlatego lepiej zainwestować w model uznanego producenta, np. marki Deuter, Gregory czy Lowe Alpine. To producenci, którzy tworzą plecaki outdoorowe od kilkudziesięciu lat i swoje patenty adaptują do plecaków miejskich. Dotyczy to np. systemu nośnego, który w plecakach miejskich może być podobny do tego, który jest stosowany w plecakach rowerowych, czyli bardzo “przewiewny”. Jest to niezwykle ważne, jeśli planujesz wyjazdy w ciepłe miejsca.
  • Jaki styl preferujesz? Czy wolisz model plecaka bardziej sportowy, bardziej biurowy czy może na tyle uniwersalny, by pasował do każdego ubioru, jak np. Kanken marki Fjällräven.   
  • Czy zależy Ci na perfekcyjnym dopasowaniu plecaka? Uznani producenci dzielą plecaki na damskie i unisex. Te pierwsze posiadają konstrukcję dostosowaną do kobiecej anatomii, czyli np. węższy rozstaw szelek czy krótszy system nośny (i tym samym tył plecaka).

Polecane modele plecaków na city break

Z oferty wspomnianych wyżej producentów wybraliśmy kilka modeli, które będą świetnym wyborem na city break i mieszczą się w wymiarach bagażu podręcznego. Marka Deuter swoje miejskie modele oznacza nazwą XV (X-Venture). Warto zwrócić uwagę na plecaki Deuter XV 2 i Deuter XV 3. Są one superlekkie i bardzo wygodne.

Z kolei w ofercie Lowe Alpine ciekawą propozycją są minimalistyczne modele Lowe Alpine Fuse 20, które ważą tylko 340 gramów i posiadają bardzo ciekawy design. Jeśli szukasz większego plecaka, to warto sprawdzić modele marki Gregory, np. Gregory Inertia 25 czy Gregory Salvo i jego damski odpowiednik Gregory Sula, dostępny m.in. o pojemności 28 litrów.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here