Przewodnik po Krakowie dla pasjonatów

Kraków słynie przede wszystkim z wspaniałych zabytków Wawelu, Starego Miasta i Kazimierza. Turyści przybywający do Grodu Kraka zawsze rozpoczynają zwiedzanie od tego obszaru, w całości wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tym z Państwa, którzy znają już dobrze obiekty usytuowane w samym sercu Krakowa i chcieliby odkryć coś nowego, dedykujemy nasz wyjątkowy przewodnik po Krakowie.

Tajemnice Nowej Huty

Zwiedzanie Nowej Huty to doświadczenie skrajnie odmienne od podziwiania wspaniałych, pochodzących z różnych epok zabytków starego Krakowa. Odmienne, ale dla wielbicieli historii najnowszej i architektury XX wieku równie pasjonujące. Nowa Huta została zaprojektowana przez zespół architektów pod kierownictwem Teodora Ptaszyckiego jako odrębne miasto w pełni realizujące założenia architektury socrealistycznej i tworzące idealną przestrzeń do życia dla przedstawicieli „klasy robotniczej”. Spacer wśród monumentalnej zabudowy okolic Placu Centralnego czy nowohuckiego Kombinatu robi naprawdę duże wrażenie. Architektura socrealistyczna w jakimś stopniu łączy osiągnięcia modernizmu i sięganie po elementy historyzujące, np. rodem z epoki renesansu, takie jak attyki czy kolumnowe podcienia – kiedy spojrzymy na Nową Hutę bez uprzedzeń, dostrzeżemy bez trudu, że efekt jest naprawdę niezwykły. Warto wybrać się na zwiedzanie dzielnicy z przewodnikiem, który opowie Państwu o trudach i absurdach życia w Nowej Hucie w okresie PRL. Zdecydowanie warto również odwiedzić kościół Arka Pana – symbol walki z władzami komunistycznymi o wolność kultu religijnego.

W Nowej Hucie, w dawnym budynku kina „Światowid” funkcjonuje również Muzeum PRL. Jedną z najciekawszych ekspozycji w tej placówce jest wystawa dedykowana systemowi grubo ponad 200 bunkrów, które znajdują się pod Nową Hutą. Warto się tu wybrać i poznać tajemnice podziemnego miasta.

Napisaliśmy wyżej, że zwiedzanie Nowej Huty dostarcza wyjątkowych wrażeń wielbicielom historii i architektury XX wieku. Warto jednak wspomnieć, że także miłośnicy znacznie dawniejszych epok znajdą tu coś dla siebie. Podczas wycieczki do Nowej Huty koniecznie trzeba odwiedzić Opactwo Cystersów w Mogile, ale o tym niżej…

Najstarsze opactwa

Czy słyszeliście Państwo o średniowiecznym sporze pomiędzy białymi i czarnymi mnichami? O szczegółach opowie Państwu przewodnik podczas odwiedzin w opactwach cystersów i benedyktynów położonych na terenie dzisiejszego Krakowa.

Wspomnieliśmy już o mogilskich cystersach. Mogiła, obecnie część Nowej Huty, była w średniowieczu po prostu jedną z wielu wsi istniejących w bliższych i dalszych okolicach Krakowa. Cystersów sprowadził tu biskup Iwon Odrowąż w pierwszej ćwierci XIII wieku. W klasztornym kościele można dziś zobaczyć m. in. freski autorstwa słynnego renesansowego malarza Stanisława Samostrzelnika. Pod opieką mogilskich cystersów znajduje się również drewniany kościół św. Bartłomieja o XV-wiecznej, gotyckiej konstrukcji!

Podczas pobytu w Krakowie warto również wybrać się z wizytą do tynieckich benedyktynów. Jest to najstarszy działający klasztor w Polsce. W Tyńcu (dobrze znanym miłośnikom prozy Henryka Sienkiewicza jako miejsce, w którym Zbyszko w gospodzie „Pod lutym turem” po raz pierwszy zobaczył Danusię) zwiedzić można kościół, romańskie krypty, klasztorne krużganki i niezwykle ciekawe muzeum. Atutem wycieczki są również przepiękne widoki. Opactwo położone jest na malowniczym wzniesieniu z widokiem na Wisłę. Możliwe jest również odbycie do Tyńca rejsu statkiem.

Poza miasto

Nasz przewodnik po Krakowie zamyka kilka propozycji wycieczek w najbliższe okolice miasta. Niezwykłą popularnością wśród turystów przyjeżdżających do Krakowa cieszą się wycieczki do kopalni soli w Wieliczce. Wiele turystów decyduje się również wykorzystać pobyt w Krakowie jako okazję do wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na nieco mniej popularne opcje.

Wspaniałym przeżyciem może być wyprawa do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO sanktuarium maryjno-pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niezwykłe XVII-wieczne kaplice projektu obdarzonego wyjątkową wyobraźnią architekta i złotnika Pawła Baudartha, połączone malowniczymi dróżkami imitują układ topograficzny Jerozolimy. Słynne wielkanocne misteria pasyjne przyciągają tu co roku tłumy pielgrzymów. Jest to miejsce piękne i sprzyjające refleksji. Niedaleko leży niezwykle malownicza miejscowość – Lanckorona, która zachowała XIX-wieczną drewnianą zabudowę i układ z centralnie położonym ryneczkiem. Spacer jej uliczkami to prawdziwa podróż w czasie.

Warto również przypomnieć, że pod Krakowem usytuowany jest Ojcowski Park Narodowy. Wyprawy piesze i rowerowe w okolice Ojcowa i Pieskowej Skały, to wyjątkowa okazja, aby podczas pobytu w Krakowie zakosztować wypoczynku na łonie natury. Wycieczkowicze mogą tu zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie i wspaniały renesansowy Zamek w Pieskowej Skale, a do tego liczne wąwozy, jaskinie, doliny, słynne formacje skalne (Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa) oraz wspaniałą faunę i florę. Na terenie parku znajdują się również liczne przykłady drewnianej zabudowy z XIX i początków XX wieku.

Przedstawiliśmy jedynie kilka pomysłów na zwiedzanie Krakowa i okolic. Więcej propozycji znajdziecie na portalu Kraków Zwiedzanie. Jeśli obiektem Państwa poszukiwań jest dobry przewodnik po Krakowie, który oprowadzi Was po omówionych przed chwilą i wielu innych fascynujących miejscach, zajrzyjcie koniecznie na: http://krakowzwiedzanie.pl !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here