Wakacje w Meksyku - rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem

Meksyk to jedno z piękniejszych egzotyczne miejsc na Ziemi. Niezależnie od tego, czy wybieramy się tam, aby wypoczywać na plażach czy zobaczyć spuściznę Majów lub Azteków, ważne jest, aby przed wyjazdem dowiedzieć się co nieco o tym kraju i przygotować wszystko co niezbędne. Zanim rozpoczniecie podróż, upewnijcie się, że posiadacie odpowiednie dokumenty, szczepienia oraz wszelkie potrzebne rzeczy. Aby wam to ułatwić, poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dla turystów podróżujących do Meksyku. Dzięki nim wczasy na pewno będą bezpieczniejsze, bardziej komfortowe i co najważniejsze bez niepotrzebnych nerwów.

Potrzebne dokumenty i niezbędne procedury

Rzeczą o której koniecznie musicie pamiętać jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu do Meksyku. Już na pokładzie samolotu dostaniecie do wypełnienia tak zwany Formularz Migracyjny. Oryginał przekazywany jest urzędnikowi, natomiast ostemplowaną kopię należy zachować, bo będzie potrzebna przy wylocie z kraju (będzie trzeba ją zwrócić). Warto również wiedzieć, że na terenie Meksyku obowiązują przepisy, które zabraniają wwożenia świeżych produktów spożywczych jak również tych słabo przetworzonych.

Jaka waluta?

Jeśli swój urlop spędzacie w Cancun – w większości sklepików, będziecie mieli możliwość płacenia w dolarach. Jednak, gdy w planach macie wycieczkę objazdową albo liczne wycieczki fakultatywne – warto wymienić dolary na peso meksykańskie czyli lokalną walutę. Kurs na lotnisku w Cancun z reguły nie jest korzystny. Zdecydowanie bardziej opłaca się poszukać kantorów w mieście lub w hotelu, jednak nawet tam, nie dajmy sobie sprzedać banknotów o wysokich nominałach! Pamiętajmy też, że w niektórych rejonach Meksyku – szczególnie na obszarach górskich i mniej turystycznych, możecie mieć problem z wymianą pieniędzy jak i z płaceniem w dolarach. W zasadzie poza ośrodkami turystycznymi takimi jak Playa del Carmen czy Cancun wymagane jest płacenie w peso. To wbrew pozorom dobra wiadomość, ponieważ jest to zdecydowanie bardziej opłacalne.

Jeżeli chcesz pojechać do Meksyku, koniecznie sprawdź ofertę PlanetEscape.pl

wakacje w meksykuTelefon i Wi-Fi

W większości miejsc hotelowych będziemy mogli skorzystać z darmowej sieci Wi-Fi. Wystarczy tylko zapytać o hasło w recepcji. Jeśli przed wylotem wiecie, że będziemy musieli korzystać z telefonu – upewnijcie się czy aby na pewno macie włączony roaming i zorientujcie się koniecznie jakie są jego koszty. Jednak znacznie lepszym wyjściem, jest zakup miejscowej karty do telefonu. Bez problemu możemy kupić ją na lotnisku i bez obawy o koszty dzwonić i wysyłać smsy do innych części świata.

Jakiej pogody można się spodziewać?

Wszystko oczywiście zależy od tego w jakim terminie chcemy jechać i od miejsca, gdzie planujemy spędzić większość urlopu. Południe Meksyku najlepiej odwiedzić w okresie od grudnia do marca. W tym okresie temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie około 30°C, a opady nie są już tak intensywne jak podczas pory deszczowej. Warto jednak wiedzieć, że w czasie Sylwestra i Bożego Narodzenia kurorty z południa kraju mogą być oblegane przez turystów z całego świata. Jeśli nie przepadacie za tłumami na plażach i w knajpach, zdecydowanie lepiej zaplanować urlop na luty lub w marzec.

Z kolei północ Meksyku najlepiej odwiedzić wiosną (między marcem a czerwcem). Temperatura powietrza wynosi wtedy ponad 20°C, a opady zdarzają się naprawdę sporadycznie. Miłośnicy wysokich temperatur mogą z kolei zdecydować się na wyjazd do Meksyku latem (pomiędzy czerwcem a wrześniem). Warto jednak pamiętać, że upał w Meksyku to czasem nawet ponad 40 stopni Celsjusza, więc dobrze przemyślcie, że zwiedzanie w takich temperaturach Wam odpowiada. Szczególnie, że takie upały mogą trwać nieprzerwanie przez nawet kilka tygodni!

Meksykańskie podejście do życia

Rodowici Meksykanie to bardzo mili i uprzejmi ludzie. Są stale uśmiechnięci i chętni do wszelkiej pomocy. Uważajcie jednak pytając ich o drogę czy godziny otwarcia sklepów. Możecie być pewni, że będą starali się Wam pomóc i za wszelką cenę udzielić odpowiedzi na wasze pytania. Nie zawsze jednak to co mówią, będzie miało coś wspólnego z prawdą. Najlepiej więc korzystać z własnych map. Meksykanie to ludzie o bardzo specyficznej mentalności i swobodnym podejściu do życia. Dla nich pojęcie czasu, jest zupełnie inne niż dla nas, Europejczyków. Zapomnijcie tutaj raczej o umawianiu się na konkretną godzinę. Autobusy nie jeżdżą o określonej porze, a wtedy gdy uzbiera się wystarczająco dużo chętnych. Ulubionym słowem w Meksyku jest „mañana”, czyli jutro. Meksykanie nie żyją w niesłabnącym pędzie jak większość Europejczyków, nigdzie się nie spieszą -to na pewno kontrastowe podejście do życia, ale czy to znaczy, że gorsze? Meksykanie oszczędzają sobie na pewno sporo stresu. Nie da się ukryć, że pierwsze kontakty z mieszkańcami, mogą Was trochę denerwować jednak pamiętajcie, że nie wolno na nich krzyczeć czy ich pospieszać ich. Możecie być wtedy pewni, że nic nie uda Wam się załatwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here